El Yatırma Teknikleri

 Anasayfa / El Yatırma Teknikleri

Satın alınarak temin edilen dokuma veya kırpılmış elyaflarla hazırlanmış takviye kumaşları, yapmak istediğimiz şeklin kalıbı üzerine elle boşluksuz yatırılarak döşedikten sonra üzerine sıvı reçine dökülerek bu reçine elyaf katmanlarına emdirilir. Kalıba jelkotun sürülmesi kalıp temizken ve cam elyafı kalıba yatırılmadan önce yapılmalıdır. Cam elyafının kalıba döşenmesi işlemi jelkot kurumadan yapılamaz. Kompozit malzemenin hazır olması için en son reçine sürülür. Elyaf kumaşına reçinenin iyi emdirilmesi kaliteyi direkt etkiler.Bu teknikte en çok kullanılan polyester ve epoksi’nin yanısıra vinil ester ve fenolik reçineler de tercih edilmektedir. Elle yatırma tekniği tamamen çalışan işçinin el becerisi ve dikkatine bağlı kalitede üretilir.Bu yoğun işçiliğe rağmen düşük sayıdaki üretimler için çok tercih edilen bir yöntemdir.

KOMPOZİT BİR MALZEME OLAN CTP NİN KOMPONENTLERİ


CAM ELYAFI


İnce cam taneciklerinden rafine edilerek üretilen bir maddedir,
Çekme mukavemeti oldukça yüksektir. Çelikten yüksek birim ağırlık başına mukavemetiyle endüstriyel alanda kullanım şansı bulmuştur,
Cam elyafı ısı yalıtkanı olduğundan yanmaz özelliktedir,(Polyester reçine ile birleşimiyle oluşan kompozit bir malzeme olan “ctp” reçineden dolayı yanıcıdır. Ancak yanan kısım camelyafı değil reçinedir..)
Kimyasallara karşı dirençlidirler,
Kesinlikle bünyelerine nem almazlar,
Elektrik iletkenlikleri yoktur.

 
POLYESTER REÇİNE

Polyester  reçineler termoset plastikler grubundandır, kimyasal etkilere oldukça dayanıklıdırlar ve  çözülmezler  ve en sıradan polyesterler dahi 75 °C ye kadar dayanıklıdırlar. Bu dereceden dolayı her türlü hava şartlarında dahi uzun ömürlü olmaktadırlar .
 Standart genel amaçlı kullanımda ortoftalik olarak adlandırılırlar. 

Kimyasal olarak daha güçlü bir dayanım için  izoftalik ve bisfenolik olarak yapılandırılırlar ve adlandırılırlar.

JELKOT

jelkot kompozit malzemelerde özellikle cam elyaf takviyeleli plastiklerde (CTP), en üst katmanda yer alan ve yüzey görünüm kalitesini artırma için ve, CTP ürünün dış ortam performansını artırmayı sağlayan malzemedir. Jelkotlar, epoksi veya doymamış poliester reçinesi esaslıdırlar . Uv katkılı ve pigment esaslı boyalarla renklendirilir.
 
K
OBALT
 
Kobalt kompozit malzemelerde sertleşmeyi hızlandırır, poliester ve vinilesterin sertleşme yani kür reaksiyonunu hızlandırarak bu reaksiyonun oda sıcaklığında gerçekleşebilmesini sağlamaktır. Kobalt-esaslı hızlandırıcılar, sertleştiriciye yardım ederek reaksiyonu başlatırlar. Bilenen bu kür-reaksiyonu sonucunda ürün sertleşerek katı formunu alır. Reçineye ilave edilecek hızlandırıcı miktarı, kullanılan reçine tipine, ortam sıcaklığına ve istenen jel süresine göre değişiklikler göstermektedir. Sektörde genel olarak %0,1-1 aralığında (reçine miktarına bağlı olarak) Kobalt %6 ilave edilebilir. Bu yüzde miktarı istenilen sertleşme hızına ve hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  •   Istanbul Address : Nişantepe Mah. Nişantepe Cad. No: 5 Çekmeköy / İSTANBUL
  •   +90 (216) 304 68 68
  •   Gaziantep Addres : Sanayi mah. 60021 nolu cad. no:7 Küsget / Şehitkamil / GAZİANTEP
  •   +90 (533) 201 5113
  • info@susogutmakulesi.com.tr

Lojistik

İstanbul ve Gaziantep Merkez atölyelerimizle siz neredeyseniz size en yakın yerdeyiz. Lojistik açıdan size yaklaşmak maliyetlerinizi düşürecek servis kolaylığı sağlayacaktır.