CTP Su Sogutma Kuleleri

 Anasayfa / Blog / CTP Su Sogutma Kuleleri

CTP Mühendislik, mühendislik altyapısıyla ürettiği su soğutma kulelerinde enerji tasarrufu yapmayı amaç edinmiştir. Bu hedefle yola çıkan AR-GE ekibimiz özellikle paket su soğutma kulelerinde enerji verimliliğinin yüzde 40’a kadar arttırılabilmesinin mümkün olduğunu tespit etmiştir.Bilinen su soğutma kulesi teknolojilerinde yüksek kilowattlarda daha düşük hava debileri elde edilmektedir. CTP Mühendislik yapmış olduğu AR-GE çalışmalarıyla su soğutma kulelerinin daha düşük kilowattlar ile daha fazla hava debisi üretmesini sağlamıştır.


Bilinen teknoloji ile CTP mühendisliğin üretmiş olduğu su soğutma kuleleri arasındaki en önemli fark; motor güçlerindeki farklılık sonucu devir değişikliğidir. CTP mühendislik su soğutma kulelerinin motor devirlerini ve fan devirlerini düşürerek verim kaybına yol açmadan enerji tasarrufu sağlayan ürünler üretmiştir.  Bu yeniliğin sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:


  • Su soğutma kulesi motorunun kilowattlarının düşmesi %40’lara varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  • Su soğutma kulesi fan devirleri düşük olduğu için baca ve bacaya bağlı fan, motor, baca mekaniği gibi aksamların yıpranması daha az olmakta ve bu aksamlar daha uzun ömürlü olmaktadır.
  • Su soğutma kulesi motorlarının kilowattlarının küçülmesiyle küçülen motor boyutları; motorla ilgili yapılacak işlemleri kolaylaştırmaktadır.
  • Su soğutma kulesi motorunun kilowattı küçüldükçe elektriksel donanımlardan kaynaklı maliyetlerin de düşmesi sağlanacaktır. Örneğin 11 kilowattlık bir motor yerine 7,5 kilowattlık bir motor kullanıldığında yalnızca sürücü maliyetinde 200€’luk bir kâr elde edilecektir.
Yapılan yenilik, su soğutma kulelerinin üretimindeki malzeme girdisi maliyetini yüzde 20 oranında arttırmaktadır. Ancak yapılan bu yenilik müşterilerimize ve ülkemize büyük faydalar sağlayacağı için CTP Mühendislik olarak artan maliyetleri müşterilerimiz ve  ülkemiz adına göğüsleyerek rekabetçi fiyatlar veriyoruz. 

CTP Mühendislik üretmiş olduğu su soğutma kulesi otomasyonu ile mevsimsel farklılıklara ve gece-gündüz farklılıklarına göre; su soğutma kulesi kapasitesini otomatik olarak ayarlayabilmektedir. Bu otomasyon ile ek bir ayarlama gerektirmeden, herhangi bir personele ihtiyaç duyulmadan kullanıcının isteğine bağlı olarak ayarlanan değerde kulenin çalışması sağlanır. CTP Mühendislik Su Soğutma Kulesi Otomasyonu işletmelere her türlü hava şartlarında suyu sabit bir sıcaklığa getirebildiği için çok büyük kolaylık sağlamaktadır.CTP Mühendislik Su Soğutma Kulesi Otomasyon Sistemi'nin mevsimsel geçişlerde yüzde 40’a varan oranlarda kaynak(elektrik ve su) tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. Otomasyon sisteminin ana mantığı dış ortam yaş termometresine bağlı olarak değişen fan devirleriyle sıcaklığı sabit tutmaktır. Bu işlem sırasında fan devrinin düşmesi hatta gerektiği hallerde fanın durdurulması (stand-by), gerektiğinde otomatik olarak çalışması sağlanmaktadır. Otomasyonla gereksiz tam güç kullanımlarından kaçınılmakta; devirin yüzde 40’ların altına düşmesi engellenmektedir. Düşük fan hızları uzun süreli kullanımlarda fan kanatlarında balans oluşumunu engellemekte ve fanın ömrünü uzatmaktadır.

 

Not: Mevcut su soğutma kulelerinin rehabilite edilmesi de mümkündür.