Chiller ile Soğutma Kulesi arasındaki farklılıklar

 Anasayfa / Blog / Chiller ile Soğutma Kulesi arasındaki farklılıklar

Endüstriyel işleme ünitenizi veya enerji santralinizi etkili bir şekilde soğutacak bir sisteme ihtiyacınız varsa, çok sayıda soğutma amacı için kullanılabilecek iki ana sistem türü, bir chiller diğeride soğutma kulesidir. Bu sistemlerin her ikisi de bir sıvıyı soğutucu olarak kullanılmadan önce herhangi bir ısıyı uzaklaştırmak için tasarlanmış olsa da, iki sistem arasında tamamen farkında olmanız gereken belirgin farklılıklar vardır. Arzu ederseniz ilk önce Chillerleri sonrada Soğutma kulesini tanımlayarak, arasındaki farklılıklara değinelim.

Chiller Nedir?

Chiller, bir yükten ısıyı alır ve bir soğutma sistemi kullanarak çevreye aktarır . Bu ısı transfer cihazı, enerji santralleri ve diğer büyük ölçekli tesislerde tercih edilen soğutma makinesidir. Basitçe etilen + su veya su deposu ve sirkülasyon bileşenlerinden oluşan bir sistemdir. Soğutma sıvısı, rezervuardan ekipman aşırı soğutmasına dolaştırılır. Ayrıca, ısı kullanan fanları dağıtan hava soğutmalı chiller'de vardır . Bunlar daha yeni ve enerji santrallerinde yaygındır.

Chiller Nasıl Çalışır?

Chiller, çevreye aktarılmadan önce sistemin etrafındaki havayı veya soğutucu olarak suyu kullanarak soğutucudan gelen ısıyı reddeder. Bu işlem, tüm soğutma işlemi için gereklidir. Chiller hava soğutmalı veya su soğutmalı olabilir. Hava soğutmalı chillerlerde, faz değişimi yapan ve gaza dönüşen sıcak soğutucu sistem etrafındaki ortam havasına maruz bırakılır ve hava onu soğutur ve tekrar sıvı hale getirir. Su soğutmalı chillerlerde soğutma suyunun soğutulması ve yoğuşturulması için gereken su bir soğutma kulesi tarafından sağlanmaktadır.

Soğutma Kulesi Nedir?

Soğutma kulesi nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar gibi konular hakkında daha önce yazdığımız makalaler bulunmaktadır. Arzı ederseniz  aşağıdaki linklerden detaylı bir şekilde ilgili konulara ulaşabilirsiniz.
  1.  Soğutma Kulesi Nedir?
  2.  Su soğutma kulesi ne işe yarar?
  3.  Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi
  4.  Su soğutma kulesi nasıl çalışır?
  5.  Kule çeşitleri nelerdir?


Soğutma Kulesi mi Chilleri mi hangisini tercih etmeliyim?

Soğutma kapasitesi seçim sürecinde ana kılavuzdur. Aynı derecede önemli olan, işletme maliyetleri ile sermaye maliyetleri arasındaki dengedir . Bazı müşteriler satın alma kararlarını ilk maliyetlere dayandırır. Bununla birlikte, değere dayalı bir seçenek, hem işletme maliyetini hem de başlangıç maliyetini dikkate alır. Her seçeneğin başlangıç maliyetini belirlemek için hem yüklenicilerin hem de ekipmanın maliyetlerini ekleyin. Su soğutmalı chiller için soğutma kulesi eklemeyi unutmayın. Yaşam döngüsü maliyeti söz konusu olduğunda, hem satın alma maliyetini hem de işletme maliyetini göz önünde bulundurmalısınız.. Her iki soğutucuyu da bu şekilde değerlendirdiğinizde toplam maliyetini belirleyebilirsiniz. Unutulmaması gereken şey, ilk maliyeti ve su maliyetini göz ardı ederseniz, su soğutmalı soğutucuların normalde daha değerli göründüğüdür. Ancak, gerçek tablo ancak daha geniş maliyetlere baktığınızda net bir şekilde ortaya çıkıyor.


Soğutma kulelerinin daha yüksek verimliliği, onları yüksek miktarda soğutmanın gerekli olduğu büyük ölçekli uygulamalar için daha uygun hale getirir. Sürekli soğuk su akışı gerektiren herhangi bir endüstriyel tesis, tipik olarak bir soğutma kulesi kullanır. Soğutucular, ekstra ısının deşarjından doğrudan etkilenmeyen daha küçük uygulamalarda kullanılır.