Soğutma Kulesi Seçimi Nasıl Yapılmalı

 Anasayfa / Blog / Soğutma Kulesi Seçimi Nasıl Yapılmalı

Soğutma kulesi seçimi, su soğutma kulesi alımından önce en çok dikkat edilmedi gereken konuların başında gelmektedir. Soğutma kulesi seçilirken hangi kriterlere dikkat etmeliyiz? Soğutma kulesi hesabı nasıl yapılmalı ve kapasite hesabı nasıl olmalı? Tüm bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışacağız.Soğutma kulesi kapasite olarak anılan birimle belirlenir.
Q=m.c.Δt formülünden çıkacak sonucun birimi de bu nedenle kcal olarak kısaltılan kilokalori olarak tanımlanır.
Kilokalori= kilogram/saat. kalori / gram derece. derece
Kcal=kg/h. cal / gr°C .°C olacaktır.

 

Kapasite tanımlamada bir çevrim daha vardır bu ise kcal-kw dır.
1 kw =859.85 kcal/saat eder
 
Tasarıma göre değişken büyüklüklerde olabilen su soğutma kuleleri kapasitelerine göre sınıflandırılırlar.Su soğutma kulelerinin sınıflarına göre büyüklükleri değişkenlik gösterir.
Soğutma kulelerinde fiziksel büyüklük kapasite ile doğru orantılı olarak büyür yada küçülür.
 


Seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken detaylar söz konusudur.
Dolgu üzerinde ısı transferi için geçirilen hava miktarı (debisi) belirli düzeyin üzerine çıkarsa su taşınması, belirli düzeyin altında kalırsa kuledeki ısı transferi yetersiz kalacaktır.


Dolgu üzerinde ısı transferi için geçirilen sıvı miktarı (debisi) belirli düzeyin üzerine çıkarsa ısı transferi yeterince yapılamaz , belirli düzeyin altında kalırsa kuledeki ısı transferi verimsiz olacaktır.


Su dağıtım tesisatından geçirilen sıvı miktarı ; boru çapları ve nozul sayısının belirlenmesi dağıtım tesisatındaki basıncın doğru seçilmesine yardımcı olacaktır. Bu hesabın yanlış yapılması tesisattaki sıvı basıncının yetersiz kalması durumunda düşük basınçtan dolayı sıvının dolgu yüzeyinde homojen dağılmamasına sebep olacaktır, tesisattaki sıvı basıncının fazla olması durumunda tesisatın yüksek basınçtan dolayı patlama ihtimali vardır.