İnşai Tip Soğutma Kuleleri

 Anasayfa / Blog / İnşai Tip Soğutma Kuleleri

Su soğutma kuleleri yüksek sıcaklıkta ve yüksek debilerdeki sıvıların soğutulması amacıyla kullanılmaktadır. Elde edilebilecek soğuk su değeri, kulenin çalışacağı bölgeye ve iklim koşullarına göre değişmektedir.


Su soğutma kulesinde kullanılan yedek parçalar sürekli suyla temas ettiği için korozyona uğramayan CTP, PVC ve PP gibi malzemelerden imal edilmektedir.


Kule gövdesi CTP (cam elyaf takviyeli polyester) malzemeden oluşmaktadır. Paslanma, solma, çürüme gibi handikapları olmayan bu ürün, uzun yıllar hizmet verebilmektedir.


Yüksek debideki sular (1.000 – 2.000 m3/h gibi) için inşai tip su soğutma kuleleri tercih edilmektedir. Daha fazla ısı transfer yüzeyi oluşturabilmek için bu tür kulelerin kapladığı alan büyük seçilmektedir.


De-monte halde sevk edilen su soğutma kulesi yedek parçaları kulenin kurulacağı tesiste montajlanmaktadır. Bu tip kulelerin tesis içinde farklı noktalara taşınması pek kolay olmadığından, kulenin kurulacağı alanın seçimi çok önemlidir. Genellikle üstü açık, betonarme havuzların üstüne yerleştirilmektedir.

İnşai tip soğutma kulelerinde genellikle yatay motorlar kullanılmaktadır. Motorlar kaplin, şaft gibi parçalarla redüktöre bağlanmaktadır. Bir otomasyon sistemi ile; belirlenecek sıcak / soğuk değerleri arasında motor çalıştırılıp durdurulabilir. Bu sayede ciddi anlamda enerji tasarrufu yapılmış olacaktır.

Su dağıtım sistemi tam kapalı tip PVC / PPRC gibi borulardan veya üstü açık CTP oluklardan oluşmaktadır. Suyun kule alanına tam ve eşit dağılabilmesi için kademeli fıskiyeler kullanılmaktadır.

Soğutma Kulesi dolgusu olarak PVC film, bigudi veya Splash/grid tip dolgular kullanılır. Suyun kirlilik düzeyine göre dolgu seçimi yapılmalıdır. Askıda katı madde oranı 200 PPM’ e kadar olan sular için PVC film dolgu, 200– 500 PPM arası için Bigudi dolgu ve 500 PPM’ den fazla oranlar için Splash/Grid tip dolgular tercih edilmelidir.

Soğutma kulesi seçimi öncesi; soğutulacak suyun debisi, su giriş / çıkış sıcaklıkları ve yaş termometre değeri doğru tespit edilmelidir. Özel programlar kullanılarak soğutma kapasitesine uygun büyüklükte ve uygun hava akışına sahip kule tipi seçilmelidir.

Soğutma kapasitesi, kule alanı, hava akışı ve dolgu tercihi doğru hesaplanarak tasarlanan bir su soğutma kulesi, periyodik bakımlarının sağlıklı yapılması durumunda uzun yıllar sorun bir şekilde hizmet verebilmektedir.

İnşai tip su soğutma kuleleri yüksek miktardaki su debileri için tercih edilmektedir.