Soğutma Kulesi Ne İşe Yarar?

 Anasayfa / Blog / Soğutma Kulesi Ne İşe Yarar?

Su soğutma kulelerinin ne olduğu, ne işe yaradığı konusunda sayısız bilgi ve makale bulunmaktadır. Bu yazımızda farklı bir yoldan ilerliyerek soğutma kulelerinin ne işe yaradığına dair bilgiler vereceğiz. Soğutma kulelerinin nerelerde kullanıldığı, bir çok işletmenin kalbi olduğu aşikardır.Her tür fabrikada chiller lerin soğutma kapasitesinin üzerinde olan tüm sıcaklıklarda su soğutma kuleleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Chiller sistemleri 7-12 derece aralığında çalışma prensibi ile üretildiklerinden 20 derece ve üzerindeki sıvıların soğutulması kondenserin patlamasına sebep olabilir.

soğutma kulesi ne işe yarar

Bu nedenle ancak ara depolar kullanılarak daha yüksek dereceli sıvılar chiller sistemleri ile soğutulabilir. Bu nedenle 20 derece ve üzeri sıcaklıklardaki sıvıların soğutulmasında yüksek oranda kapalı yada açık çevrim su soğutma kuleleri kullanılmaktadır.

 


Soğutma kulesi
hava emişini etkileyecek düzeyde yapılanmalar kuleyi neredeyse tamamen kapatacak şekilde oluşumlar kulenin hava emişini ya da itişini zorlaştırırsa bu durumdan motor direkt etkileneceği gibi kule performansı da olumsuz etkilenecektir. Bir nevi kule astım hastası gibi olacaktır diyebiliriz.Su soğutma kuleleri
ndeki ana mantık bir kısım suyun buharlaştırılarak kalan suyun soğutulması mantığına dayanmaktadır. Bu mantıkla buharlaşma üzerine kurulu bir sistemde geriye suyun artıklarının kalması ve bunun devamlı oluşması bu artıkların kulenin başta havuz, sonrasında dolgu üzerinde bir yerlere tutunmaya başlanması oldukça doğaldır. Bu istenmeyen bir durumdur.
Bu tortuların soğutma kulesi yüzeyinde yapışıp kalması yerine suda asılı kalması kimyasallarla başarılabilecek ve istenen bir durumdur. Asılı kalan kireç vs. su artıklarının dip blöf denilen yöntemle yüksek basınçla havuzun en dibinden periyodik olarak salınmasıyla havuz bu tortu ve biyolojik artıklardan arındırılır.

CTP MÜHENDİSLİK YOUTUBE KANALIMIZKule besleme sularının bu tortulardan olabildiğince arındırılarak tedarik edilmesi gerekir. Bunu sağlayan kireçten arındırma sistemlerine su yumuşatma cihazları denilir yalnız bu cihazlar hassastır ve günlük kontrol edilmesse kolayca kireç kaçakları gözlenir. Bu nedenle bakım elemanlarının uyanık olması ve periyodik olarak bu cihazların verimli çalıştığını kontrol etmesi gerekmektedir.

#soğutmakulesi #susoğutmakulesi #soğutmakuleleri #susoğutmakuleleri

  •   Istanbul Address : Nişantepe Mah. Nişantepe Cad. No: 5 Çekmeköy / İSTANBUL
  •   +90 (216) 304 68 68
  •   +90 (507) 641 18 81
  •   Gaziantep Addres : Sanayi Mah. 60363 Nolu Cad. No:38, 27110 Şehitkamil / Gaziantep
  •   +90 (533) 201 5113
  • info@susogutmakulesi.com.tr
  • info@ctpmuhendislik.com

Lojistik

İstanbul ve Gaziantep Merkez atölyelerimizle siz neredeyseniz size en yakın yerdeyiz. Lojistik açıdan size yaklaşmak maliyetlerinizi düşürecek servis kolaylığı sağlayacaktır.