Soğutma Kulesi Ne İşe Yarar?

 Anasayfa / Blog / Soğutma Kulesi Ne İşe Yarar?

Soğutma kulesi ne işe yarar konusunda sayısız bilgi ve makale bulunmaktadır. Bu yazımızda farklı bir yoldan ilerliyerek soğutma kulelerinin ne işe yaradığına dair bilgiler vereceğiz. Soğutma kulesi çalışma prensibi ve  nerelerde kullanıldığı, bir çok işletmenin kalbi olduğu aşikardır.

Her tür fabrikada chillerlerin soğutma kapasitesinin üzerinde olan tüm sıcaklıklarda su soğutma kuleleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Chiller sistemleri 7-12 derece aralığında çalışma prensibi ile üretildiklerinden 20 derece ve üzerindeki sıvıların soğutulması kondenserin patlamasına sebep olabilir.

Bu nedenle ancak ara depolar kullanılarak daha yüksek dereceli sıvılar chiller sistemleri ile soğutulabilir. Bu nedenle 20 derece ve üzeri sıcaklıklardaki sıvıların soğutulmasında yüksek oranda kapalı yada açık çevrim su soğutma kuleleri kullanılmaktadır.

soğutma kulesi çalışma prensibi

 


Kulesi hava emişini etkileyecek düzeyde yapılanmalar kuleyi neredeyse tamamen kapatacak şekilde oluşumlar kulenin hava emişini ya da itişini zorlaştırırsa bu durumdan motor direkt etkileneceği gibi kule performansı da olumsuz etkilenecektir. Bir nevi kule astım hastası gibi olacaktır diyebiliriz.

Su Soğutma Kulesi Çalışma Mantığı

Su soğutma kulelerindeki ana mantık bir kısım suyun buharlaştırılarak kalan suyun soğutulması mantığına dayanmaktadır. Bu mantıkla buharlaşma üzerine kurulu bir sistemde geriye suyun artıklarının kalması ve bunun devamlı oluşması bu artıkların kulenin başta havuz, sonrasında dolgu üzerinde bir yerlere tutunmaya başlanması oldukça doğaldır. Bu istenmeyen bir durumdur.

Bu tortuların kule yüzeyinde yapışıp kalması yerine suda asılı kalması kimyasallarla başarılabilecek ve istenen bir durumdur. Asılı kalan kireç vs. su artıklarının dip blöf denilen yöntemle yüksek basınçla havuzun en dibinden periyodik olarak salınmasıyla havuz bu tortu ve biyolojik artıklardan arındırılır.

soğutma kulesi ne işe yarar

Su Kulesi besleme sularının bu tortulardan olabildiğince arındırılarak tedarik edilmesi gerekir. Bunu sağlayan kireçten arındırma sistemlerine su yumuşatma cihazları denilir yalnız bu cihazlar hassastır ve günlük kontrol edilmesse kolayca kireç kaçakları gözlenir. Bu nedenle bakım elemanlarının uyanık olması ve periyodik olarak bu cihazların verimli çalıştığını kontrol etmesi gerekmektedir.

Soğutma kuleleri ne için kullanılır?

Soğutma kuleleri öncelikle ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) ve endüstriyel amaçlar için kullanılır. Soğutma kuleleri, soğutma ihtiyacı olan sistemlerin uygun maliyetli ve enerji verimli çalışmasını sağlar. 1.500'den fazla endüstriyel tesis, tesislerini soğutmak için büyük miktarlarda su kullanır.  HVAC sistemleri tipik olarak büyük ofis binalarında, okullarda ve hastanelerde kullanılır. Endüstriyel soğutma kuleleri, HVAC sistemlerinden daha büyüktür ve enerji santrallerinde, petrol rafinerilerinde, petrokimya tesislerinde, doğal gaz işleme tesislerinde, gıda işleme tesislerinde ve diğer endüstriyel tesislerde kullanılan sirkülasyonlu soğutma suyu sistemlerinde emilen ısıyı gidermek için kullanılır.

#soğutmakulesineişeyarar #susoğutmakulesineişeyarar #soğutmakuleleri #susoğutmakuleleri