Konumlandırma

 Anasayfa / Konumlandırma

Soğutma Kulesi Konumlandırma

    

Su Soğutma Kulesi Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Soğutma kulesi konumlandırma, bir vaziyet planında yer alması gereken, zemin alanı bakımından daha büyük ekipman parçalarından biridir. Su temini ve dönüşüne kolaylık dışında soğutma kulelerinin yerini etkileyen faktörler, hakim rüzgar, gürültü ve erişim yollarıdır.

Soğutma kuleleri için en iyi yer, özellikle aşırı sıcak saatlerde gölgenin sağlandığı yerdir. Konum kuzey yarım küredeyse, binanın kuzey/Doğu taraflarında bir yer genellikle güvenli olacaktır. Eksi yarım kürede: güney/Doğu tarafları daha iyi olurdu. Gölgeleme etkisi ya binanın kendisi tarafından ya da çevredeki binalar, ağaçlar, topografya vb. tarafından sağlanabilir.

Soğutma kulelerini her zaman yere monte ediyoruz. doğru hava akışını sağlamak için kulenin etrafında üreticinin tavsiye ettiği boşluk alanına sahip olduğunuzdan emin olun. Soğutma kulelerinin şantiyedeki doğal rüzgarların akışları içerisine yerleştirilmesi makinelerin performansına yardımcı olacaktır.

Yukarıda belirtilen stratejileri uygulayarak enerji tasarrufu yapabilir ve bakım maliyetlerini azaltabilirsiniz. Soğutma kulelerinin yüksek ses çıkarması durumunda, bitişik alanların tasarımında akustik stratejilerin dikkate alınması da önemlidir.