Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

 Anasayfa / Blog / Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Su soğutma kuleleri genel tanımı, ısı uzaklaştırıcı sistemler olarak yapılabilir.

Soğutma yapılan kısım değişse de yüksek oranda kullanılan ısı transfer aygıtı “su” dur.

 

Soğutma Kulesi Çalışma Prensibini kısaca açıklamak gerekirse

A)Sistemden gelen sıcak suyun kulenin üst tarafından dolguların yüzeyine homojen olarak pulvarize edilmesiyle başlayan süreçB)Dolgu tipine ve yüksekliğine bağlı olarak sıvının ısı transfer yüzeyinin olabildiğince artırılması sağlanmaktadır. Dolgudaki bu yüzey artışı kule hacmine ve çevrim yapılan sıvının kirlilik oranına bağlıdır.

 

- Çok kirli sıvılarda kullanılan “ splash grıd ” olarak adlandırılan dolgu tipi en az yüzey oluşturan en verimsiz dolgu olmasına rağmen tıkanma problemi neredeyse hiç yoktur. Ve oldukça uzun ömürlüdür.

 

- Daha az kirli sıvılarda kullanılan “ bigudi ”  olarak adlandırılan dolgu tipi splash grıd dolgu tipinden %30 civarında daha verimli olması ve pvc film dolguya nazaran daha yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla çalışabiliyor olmasından ve kolay temizlenebilme özelliğinden  dolayı dolgu tipleri arasında en popüler olanıdır.


-Temiz ve iyi şartlandırılmış sıvılarda kullanılan “ pvc film “ olarak adlandırılan dolgu tipi en verimli dolgu tipidir. Bigudi tipinden %10 daha verimdir. Pvc film dolgunun avantajları yanında dezavantajlarını sıralarsak

 


.      45 dereceden yüksek sıcaklıklarda şekil bozuklukları görülmekte verimlilik bu durumdan olumsuz etkilenmektedir..      Besleme girişindeki yumuşatma kaçakları sebebiyle kolayca ısı transfer yüzeylerinin tıkanması mümkündür.
 Değişim maliyetleri bigudi dolgu tipine göre oldukça yüksektir.

 

C)Dolgu tipine göre ısı transfer yüzeyi genişletilen sıvının kulenin alt tarafındaki panjur açıklığından  giren taze hava ile 180 derecelik açı ile çarpıştırılarak ısı transferi yapılması sonucu dolgudan damlacık şeklinde havuza süzülen sıvının sıcaklığının düşürülmesi işlemidir.#soğutmakulesiçalışmaprensibi
#soğutmakuleleriçalışmaprensibi #susoğutmakulesiçalışmaprensibi #susoğutmakuleleriçalışmaprensibi

  •   Istanbul Address : Nişantepe Mah. Nişantepe Cad. No: 5 Çekmeköy / İSTANBUL
  •   +90 (216) 304 68 68
  •   +90 (507) 641 18 81
  •   Gaziantep Addres : Sanayi mah. 60021 nolu cad. no:7 Küsget / Şehitkamil / GAZİANTEP
  •   +90 (533) 201 5113
  • info@susogutmakulesi.com.tr
  • info@ctpmuhendislik.com

Lojistik

İstanbul ve Gaziantep Merkez atölyelerimizle siz neredeyseniz size en yakın yerdeyiz. Lojistik açıdan size yaklaşmak maliyetlerinizi düşürecek servis kolaylığı sağlayacaktır.